Komplex élőhely-fejlesztés a Zemplénben

2024. 08. 30.

Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság mintegy hét év alatt valósította meg minden részletre kiterjedő projektjét, ami lehetővé tette, hogy a Zempléni Tájegység ismét korábbi fényében várja az állat- és növényvilág szerelmeseit.

Az igazgatóság közel 1300 hektár rét, legelő, erdő és mocsárként, vízállásként nyilvántartott terület kezelését illetve fejlesztését végezte el többek között Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Fony, Olaszliszka, Sátoraljaújhely és Tokaj települések községhatáraiban a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program támogatásával. A természeti környezet egészséges állapotának a helyreállítása, a terület ökoszisztémájának javulása érdekében Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság a tájegységében a természetvédelmi kezelést igénylő védett, illetve Natura 2000 élőhelyek ökológiai állapotának javítását célozta meg, különböző élőhely-fejlesztési és területkezelési tevékenységekkel. Az eltérő táji adottságokkal rendelkező területeken az Igazgatóság munkatársai és a bevont vállalkozások különböző módszerekkel és eszközökkel végezték el a rekonstrukciós munkákat, elsősorban az idegenhonos, inváziós növényfajok visszaszorítását, az ökológiai folyamatok szabályozását, a szerkezeti változatosság növelését, a vizes élőhelyeken pedig a nyílt vízfelületek bővítését.

A támogatásnak köszönhetően Bodrogkeresztúron egy olyan korszerű gazdálkodási központ létesült, mely megfelelő feltételeket biztosít az ügyfélfogadással és területkezeléssel kapcsolatos feladatok ellátására illetve alkalmas a géppark tárolására. A projekt keretében ugyanis beszerezték azokat a természetvédelmi célú kezelést biztosító erdészeti és mezőgazdasági erő- és munkagépeket, terepi járműveket, kézi területkezelési eszközöket is, amik a Zempléni Tájegységben rendelkezésre álló géppark jelentős, minőségi bővülését eredményezték. A projektben emellett hangsúlyt kapott a szemléletformáló tevékenység, aminek keretében a munkatársak terepi és tantermi ismeretterjesztő foglalkozások során mutatták be az óvodások, általános – és középiskolások számára a térségben előforduló Natura 2000 fajokat és élőhelyeket. Az elkészült kiadványok és a kialakított természetismereti tanösvények a jövőben is fontos kiegészítői maradnak a környezeti nevelési munkának.

DSC_4677

kép 1 / 4

A program a KEHOP-4.1.0-15-2016-00028 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2023 Fejlesztési hírek

Megszakítás